Alacak Sigortası

Ticari Alacak Sigortası Acentesinde Olması Gereken 3 Özellik

Doğru bir plan ile doğru satıcıdan alışveriş yapın

 

Son yazımda, şirketlerin neden ticari alacak sigortası almadığına dair üç esas sebebi ve bu şirketlerin, ticari alacak sigortasının faydalarını nasıl fark etmemiş olabileceklerini anlatmıştım. Öyle ki bu sigortalar, her zaman kendi masrafını çıkarabilir.

Dünyada ticari alacak sigortası sunan birçok firma, başlıca acenteler ve üçüncü parti dağıtımcılar vardır – önemli olan doğru olanı seçmektir.

Ticari alacak sigortasını doğrudan satan bir kaç büyük firma vardır; Bunlardan biride Dünya’nın lider alacak sigortası şirketi Euler Hermes’tir.

Ayrıca yine ticari alacak sigortası satan Lidyalılar sigorta gibi başlıca acenteler ve üçüncü parti dağıtımcılar vardır.

Lidyalılar sigorta gibi finans konusunda deneyimli ve sadece alacak sigortasında uzmanlaşmış şirketler tedarik zincirini bölünmez bir bütün olarak görmekte ve riske parça parça yaklaşmaktadır. Bu sayede riske maruz kalındığında zarar görme ihtimaliniz azalmaktadır..

Bir şirketin, ticari alacak sigortası satın alırken göz önünde bulundurması gereken üç temel ilke vardır.

1 – Tedarik Zinciri Uzmanlığı

” Ticari alacak sigortası satın almanın en kilit noktası, doğru aracıyı seçmektir.”

Tedarik zincirlerini ve tedarik zincirlerinin kendine özgü risklerini anlayabilen bir şirketten ticari alacak sigortası satın almak önemlidir.Birçok batağın ve tahsilat probleminin kaynağı , tedarik zinciri riskine dayanır.

Tedarik zinciri, “mükemmel siparişin” teslim edilmesinden sorumludur. Mükemmel sipariş ise zamanında, eksiksiz ve hasarsız teslim edilen sipariştir.

Fark edilen ya da halihazırda bulunan herhangi bir yanlışlık, faturanın müşteri tarafından kabul görmemesine sebep olabilir ve bu da eninde sonunda faturanın bedelinin tahsil edilememesiyle sonuçlanır.

2 – Gerçek Bir Partner

Ticari alacak sigortanızı, işinizi öğrenmeye istekli bir firmadan satın alın. Bu, tahsilat sürecinizin daha basit ve kolay olmasını sağlar.

Ticari alacak sigortası satıcısı, firmanızın riske maruz kalma oranını belirlemek ve risk seviyesi baz alınarak bir plan yapmak amacıyla strateji ve politika geliştirmek için sizinle beraber çalışmalıdır.

Ticari alacak sigortası satan firma, sadece tek seferlik bir işle değil aynı zamanda uzun dönemli bir ticari ilişkiyle de ilgili olmalıdır. Bir firma ticari alacak sigortası satın aldığında, sigortacı ile olan ilişki aktif kalmalıdır. Ticari alacak sigortacısı, devam eden riskleri yönetmede yardımcı olan bir partner olmalıdır.

Ayrıca, hizmet sundukları firmaların sahip olduğu müşterilerinin devam eden kredibilitelerinden emin olmak için firmanın müşterilerini düzenli olarak incelemeli ve gerekirse firmaya, müşteri portföyünde değişiklikler önermelidir.

Ticari alacak sigortası partneriniz, şirketin kurumsal ödeme yeteneğini günlük olarak izleyebilmelidir. Kırk milyon küresel şirket, en büyük kredi sigortacılarının kullandığı veri tabanında yer almaktadır.

Ve son olarak ticari alacak sigortası partneri, sigorta şirketi ile ilişkilerinizi aktif olarak yönetmeli ve sistemin düzgün işlediğinden emin olmalıdır.Bunun yanında acenteniz  olası bir acil durumu yönetebilmek için yeterli deneyime sahip olmalıdır.

3 – Hızlı Destek

Ticari alacak sigortası acentesi, vereceği hızla cevaplar ile müşterisine alıcı risk araştırmaları ve risk azaltma yöntemleri konusunda yardımcı olmalıdır.

Firmanız, satış için agresif rakiplerle mücadele ederken müşterisi için alabileceği kredi limitlerini/teminatlarını hızlı öğrenebilmeli.Gerekirse bu teminatların arttırılması için  hızlı destek alabilmelidir.

Sahip oldukları büyük miktarda veri ve kaynaklar ile ticari alacak sigortacıları, bunu yapmak için tipik bir firmadan çok daha aktif pozisyonda bulunurlar.

Asıl önemli olan şey, ticari alacak sigortasının herhangi bir sigorta acentesinden değil uzmanlık alanı alacak sigortası ve finans olan bir  partner satın alınmasıdır. Ticari alacak sigortası, şirketin ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla süreci ihtiyaca göre yönetebilecek bir sağlayıcından satın alınabilir.

Bu ilkeler, bir ticari alacak sigortası şirketi seçiminde anahtar noktalardır.