Müşterilerimizle iyi bir ilişki kurup bunu geçindirmek işimizin temel taşını oluşturur fakat bu her zaman kolay değildir,özellikle de ödemelerini geciktiren müşteriler  söz konusu olduğunda… En iyi şirketler bile ödemelerini vakitında yapamayabilir fakat ihmal etmeyin: alacaklarınızdaki kolay bir gecikmenin hasara dönüşmemesi için olası olan her şeyi yapmanız icap eder çünkü bu, ilişkilerin bozulmasına yol açarak zaman ve para yitirilmesine neden olur. Bu tip durumlarla karşılaşmış olduğunuzda yapabileceklerinize dair bazı ipuçları:

Ödemesini Geciktiren Müşterinize karşı Sakin olun ve yapıcı davranın

Durumun en başlangıcında müşterinize çok fazla baskı uygulamayın. Endişeleriniz anlaşılabilir olsa bile, müşterinizin ödemesindeki rötar tamamen ona bağlı değilse, büyük bir baskı çatışmanıza yol açabilir.

Bunun yerine, yapıcı bir tutum benimseyin, örneğin; haftada bir müşterinizi borcu için arayın yada borcunu ödemesi için farklı ödeme çözümleri sunun. Sadece, aşırı anlayışlı bir tutum da sergilemeyin çünkü alan kişi bundan faydalanabilir.

Son olarak, yasal işlemlere başvurabileceğinizi ima etmeden önce her vakit bunun müşteri ile uzun vadeli ilişkiniz üzerinde yaratacağı etkiyi düşünün.

Aleni ve dürüst kontakt kurun
İletişim eksikliği genel itibari ile ödemelerle alakalı müşterilerle yaşanmış olan gerilimin ana nedenidir. Bu yüzden, bildirişiminizin bütün aşamalarında şeffaf bir tasarruf sergilemeye çalışın.

örneğin, işletmeler için geç ödemelerin en yaygın sebeplerinden birinin kötü bir nakit akışı yönetimi bulunduğunu biliyor muydunuz? Nakit akışını iyi yönetemeyen şirketler genel itibari ile bunu belli etmek istemez ve ödeme günleri yaklaştıkça alacaklılarıyla yüzleşmek istemedikleri için kendilerine yapılan hatırlatmalardan ve telefonlara çıkmaktan kaçınırlar

öteki taraftan, bu aşamada net olmak ve alan kişi ile her iletişimi belgelemek oldukca önemlidir. Bu amaçla, unutmayın, her zaman:

Her telefon görüşmesinden sonra durumu anlatan bir e-posta gönderin
Bu e-postalarda, görüşmeniz esnasında üzerinde anlaştığınız noktaları ayrıntılı olarak yazın
Her e-postanızın tasdikli bir kopyasının yer aldığı bir arşiv oluşturun.
Kendinizi müşterinizin yerine koyun
Bir çözüm bulmak istiyorsanız, müşterinizin ödemelerini neden geciktirdiğini anlamanız icap eder. Bu her zaman kesinlikle müşterinizin hatası değildir: genel olarak öngörülemeyen dış faktörler devreye girer. örneğin, müşteriniz de kendi müşterilerinden ödeme almakta zorluk çekiyor olabilir.

Alacaklarınızın gecikmesi her vakit; şirketinize finansal olarak zarar vermeyebilir ya da iş ilişkilerinizi koparmak zorunda kalacağınız anlamına gelmez. önemli olan, şirketinizin mali durumu ile müşterilerle ilişkileriniz arasında bir balans kurarak bunu devam ettirebilmenizdir.

Devreye bir aracı sokun
Son olarak, durumla romantik bağı olmayan üçüncü bir tarafı devreye sokmak, bir çözüme varmak için iyi bir düşünce olabilir. Böyle, kısa müddette daha iyi neticelar elde etmenin yanında, uzun süren ve maliyeti çok yüksek davalardan da kaçınmış olursunuz.

Alacak sigortası ile Euler Hermes gibi iş ortakları, sorunun gerçek kaynağını belirlemeye yardımcı olmak için müşterileri derinlemesine dinlemek için zaman ayıracaktır. Koleksiyon uzmanları temel olarak ortak bir çözüm bulmaya çalışır ve bunun kendi çıkarlarına olduğunu anlar ve bu yöntem genellikle müşterileri işbirliği yapmaya ikna eder. Bu şekilde, genellikle ödeme gecikmelerine neden olan anlaşmazlıkları ortadan kaldırarak ve yeni bir evrensel ödeme planı oluşturarak “kazan-kazan” çözümü elde edilebilir.