Alacak Sigortası

Şirketler Neden Alacak Sigortasına İhtiyaç Duyar?

hermes bina

Her ne kadar şirketler alacak yönetimlerine önem veriyor olsalar da çoğu zaman alacak tahsilinde zorluk çekiyorlar ve batak veriyorlar.Alacak yönetimini iyi yapmanın birçok yöntemi var bunlardan en önemlisi de alacakları sigortalatmak. Şirketler neden alacak sigortası na ihityaç duyar sorusunu cevaplamak istedik.

Dünyada Kobi diye tabir ettiğimiz küçük ve orta ölçekli binlerce firma alacak sigortası satın alıyor.Ve tabi büyük ölçekli firmaların hemen hemen hepsi bunu şirket politikası olarak benimsemiş durumda.

Bu şirketlerin ticari alacak  sigortası satın almak için  taktik ve stratejik birçok nedeni  var. Ve bir kez alacak sigortası ile çalışmaya başlayan şirket ,alacak sigortasından vazgeçemiyor.

Euler Hermes verilerine göre, alacak sigortası yapan şirketlerin %90 ‘ı sonraki yıllarda poliçelerini yeniliyor.

Neden alacak sigortası yaptırmalı ?

Daha öncede belirtmiş olduğum gibi, Türkiye’de iflas sayısı fark edilenden çok daha fazla.İlfas etmiş veya iflas erteleme kararları almış firmalardan fatura tahsil kabiliyeti oranı ise %3 lerde yani neredeyse imkansız.Bankalarında bu durumu biliyor olması ,kredili çalışmalarında alacak kalitesi yüksek müşterilere yönelmelerini sağlıyor.Dolayısı ile alacaklarını sigortalatmış şirketler bankalar için bulunmaz nimet ve onlara kredi muslukları riskli dönemlerde dahi açık.

Uluslararası ticarette kültür ve iletişim farklılıkları ,ödeme alışkanlıkları ,ön görülemeyecek değişimler gibi ,alacak tahsilini zorlaştıran pek çok sorun ortaya çıkabilmektedir.

Yeni müşteri siparişlerinde veya mevcut müşterilerden gelen yeni siparişlerde,müşteriye hızlı cevap vermek çok önemli.Müşterilerin kredbilitelerini değerlendirmek ve ne kadar riske girileceğine karar vermek firmalar için önemli bir süreç .Bu süreçta yapılacak hata yok yere müşteri kaybına veya bataklara sebep olabilmektedir.

Alacak sigortası şirketinin iş ortağınız olması durumunda , müşterilerin krediblitelerinin değerlendirilmesi , piyasa istihbaratının yapılması gibi süreçler profesyonel ekiplerce yapılmakta ve çoğu zaman müşteriye aynı gün geri dönüş yapma imkanı doğmaktadır.Alacak sigortası ile müşterilerin piyasa ödeme performansını sürekli izleme imkanı bulursunuz.

Ticari alacak sigortası firmanıza hızlı kredi limiti değerlendirme imkanı ve ödeme koşulları ile ilgili hızlı karar verme yeteneği sağlar.Rakibiniz müşteriye  90 vade ve  250.000 $ limit sunuyor  ve sizde sadece 15 günlük vade ve  100.000 $ suna bildiniz,işi kim alır?

Müşterimiz olan bir firma sahibinin dediği gibi   "Alacak sigortası geceleri rahat uyumamı sağlıyor,bu herşeye  bedel"
cahit kaner
Cahit Adil Kaner