Dünyada 52 ülkede faaliyet gösteren alacak sigortası şirketi Euler Hermes, Türkiye’de en küçük KOBİ’ye alacak sigortası vermeye hazırlanıyor. Euler Hermes Türkiye CEO’su Özlem Özüner, İtalya’daki bir modeli örnek aldıklarını ve bunu Türkiye’de uygulamak için sistem altyapısı için çalışmaya başladıklarını söyledi. Alacak sigortasının kayıtdışı KOBİ’yi de kapsayacağını ifade eden Özlem Özüner, “Küçük ölçekli firmalar, KOBİ’ler için bu sigortayı çıkartacağız. Bir KOBİ poliçesi, raf ürünü olacak. Kasko gibi senin alacakların güvende demem lazım. Şimdi sunduğumuz standart poliçede ciro bildiriyor, her müşteri için tek tek limit soruyor. Bunda çok yormuyorsunuz. Sizinle çok fazla muhatap olmuyor. İtalya’da böyle bir poliçe var, rentinge göre poliçe veriliyor. Merkez Bankası verilerinden biz Türkiye’de şirketleri reytingini oluştururuz. İster alıcı olsun ister satıcı olsun” dedi.

KOBİ alacak sigortasının İtalya’da 5 milyon euro’nun altındaki şirketlere verildiğini belirten Özüner, “Bizde 5 milyon euro da büyük bir miktar olduğu için 10 milyon Türk Lirası (TL) altı diye düşünüyoruz. Şu anda altyapısını, sistemi çalıyoruz. Bir yıl içinde tamamlanacak. 2021’de başlarız. Devlet destekli KOBİ alacak poliçesine benzer olacak. O da reyting üzerinden veriliyor. Bu poliçenin biraz rakibi olacak. Limit bantları olacak” şeklinde konuştu. Euler Hermes Türkiye CEO’su Özlem Özüner sorularımızı yanıtladı.

Kayıt dışı olabilir

KOBİ’nin kayıt dışı olabileceğini ancak, Merkez Bankası’nda kaydı varsa, bireysel bir kredi kullandıysa, ya da ticaret sicil bir kaydı varsa not verebileceklerini ifade eden Özüner, “Zaten şu anda bazı firmalara finansal görmeden not veriyoruz. Ama küçük, mütevazı miktarlarda veriyoruz” dedi.

Özüner, “İtalya’daki modelde 5 milyon euro’nun altı. Bizde 5 milyon euro büyük bir tutar olduğu için biz 5 milyon euro’yu 10 milyon TL’nin altı olarak düşünüyoruz. Şu anda sistemin altyapısını çalışıyoruz, oturtmamız bir seneyi alır. Yeni bir yasal düzenleme gerekmiyor. Mevcut alacak sigorta poliçesiyle verebiliyoruz. Devlet desteğiyle olan poliçe de bu modelde. Bunun biraz rakibi olacak bizim KOBİ alacak sigortamız” diye konuştu.

Sigortaya ciddi bir talep var…

Alacak sigortasına çok ciddi bir talep olduğunu belirten Euler Hermes Türkiye CEO’su Özlem Özüner, geçen yıl, 500 büyük firmanın 400’ünün alacak sigortası kullanımının bu yıl yüzde 30’dan 50’ye çıktığını söyledi. “Bu umut verici çünkü diğer firmalara da örnek oluyorlar” diyen Özüner “Bunun nedeni biraz dışarıdaki belirsizlikler. Biz sadece tazminat ödemiyoruz, günlük istihbarat yapıyoruz. Bir firmada gecikme olunca diğerini uyarıyoruz. Bazı risklerden müşterileri erken çıkardık” şeklinde konuştu.