Covid -19’un ekonomiye olan olumsuz etkileri ile beraber birçok firma satış yaparken daha temkinli olmaya ,yeni müşteri ve pazarlara girmeye çekiniyor. Ticaretin durağanlaştığı bu dönem şirketler doğru müşteriye satış yapabilmek için çözüm arayışlarına girdi. Alacaklarını tahsil edememe riski gören şirketler çözümü alacak sigortasında buldu.

Devlet desteği alacak sigortasını pratik hale getirdi.

Pandeminin etkisini ciddi anlamda hissetmeye  başladığımız 2020 bahar ayları ile beraber Hazine bakanlığı devlet destekli alacak sigortası kapsamının genişletildiğini duyurdu.Devlet destekli alacak sigortasının kapsamının genişletilmesi ile beraber yurtiçi alacak sigortasına olan ilgi hızla arttı.Yapılan son değişiklikler ile alacak sigortası son derece pratik, fiyatlaması basit , hızlı ve yaygın teminat yapısı ile kullanışlı bir hale geldi.

Ticari alacak sigortası alanında faaliyet gösteren Lidyalılar Sigorta’nın Kurucu ortağı Cahit Adil Kaner , pandeminin ekonomiye olan etkileri,  kurdaki  yükseliş, doğru müşteriye satış yapabilme arayışları ile şirketlerin alacak sigortasına olan ilgisinin artış gösterdiğini söyledi.

Şirketlerin vadeli satışlarını sigortalayan bir enstrüman niteliğindeki alacak sigortası, alıcı tarafın ödeme kabiliyeti ve limitini belirleyerek, satıcının riskini sigorta şirketi üzerine alıyor.

Cahit Adil Kaner, ekonomideki gelişmelerin etkisiyle ticari alacak sigortası işlemlerinde bu yıl ciddi bir artış beklediklerini söyledi ve ekledi :

Devlet destekli alacak sigortası yapılan son değişiklikler ile beraber alacakları garanti altına almanın en ucuz ve garantili yöntemi haline geldi.2 yıl önce kurgulanan alacak sigortası yapısı başarılı bir şekilde büyümeye devam ediyor.Lidyalılar sigorta(https://lidyalilarsigorta.com/)  kurulduğu günden bugüne alacak sigortası konusunda uzmanlaşmış bir aracı olarak ,uzmanlığını müşterilerine aktarmaya devam edecek.”

Alacak sigortası nedir?

Trade Credit Insurance ;

İşletmenizin   satışlarından doğan vadeli alacakların , ödenmeme durumunu koruyan  bir risk yönetim sistemi ve  sigortadır.

Trade credit insurance covers your receivables due within 12 months so that your cash flow is safeguarded. Our information tracks the financial health of your customers and we update you so that you can trade with confidence. If your customers become insolvent or fall into protracted default, you will be indemnified for the cost of goods and services you have delivered.