Euler Hermes , kendi metodolojisi ile  her ülkedeki tahsilat süreçlerinin zorluk seviyesinin ölçüldüğü özel bir rapor hazırladı.Türkiyede tahsilat zorluğunun en yüksek olduğu ülkeler arasında 19.sırada yer alıyor.İş yapma kolaylığı sıralamasında ise iş yapmanın en zor olduğu 10. ülke olarak listede yer alırken ,iflas çözmenin en zor olduğu 4. ülkeyiz.

Tamamını Euler Hermes web sitesinde  inceleyebileceğiniz bu raporda,Türkiye ile ilgili şu tespitler yer alıyor.

– Yerel firmaların ödeme davranışları sektörel farklılıklar gösteriliyor ve ödeme vadeleri uzayabiliyor . Gerçekte, uzun ödeme vadeleri trendi nedeniyle ödenmemiş alacakların değeri son üç yılda oldukça artmış durumda

– Vadeli çeklerdeki koruma mekanizmalarının kalkmış olması birçok şirketi alternatif koruma araçları aramaya sevk ediyor. Fatura ödeme vadesi ile çek vadesi arasındaki gün farkı çok uzayabiliyor.(Değişen çek yasası )

– Yerel mahkemeler yeterince bağımsız değil, kanun algısı ılımlı ve borçların yargı yoluyla tahsil edilmesi şansı, müzakerelerinkinden daha düşük.

-İflaslarla ilgili sorunlar söz konusu olduğunda borçlarla ilgili yeniden görüşmelerin nasıl olacağı ile ilgili bir ana hat bulunmuyor. Likidite, halen ana yöntem olarak kullanılıyor ancak likidite satışları verimli sonuçlar getirmiyor ve alacaklının yararına olmayabiliyor.

-İflas erteleme mekanizması kötüye kullanılabiliyor. Bu hür kararların, mahkemelerce detaylı incelenmeden onaylandığı görülebiliyor.