Günümüzde  şirketlerin karlılığı sadece satış performansı değil,satış ve hizmetlerin devamında tahsilatla sonuçlanması ile belirlenir. Alacak Tahsilatı performansı bilançodaki şirket karlılığını direkt etkileyen önemli bir fonksiyondur. Özellikle Türkiye gibi global fiyat istikrarsızlıklarından çok fazla etkilenen ve sermaye tabanı olmaması nedeniyle kırılgan ekonomik yapısı olan ülkelerde kriz dönemlerini aşmak ancak tahsilat başarısı ile mümkündür. Birçok işletmenin kriz dönemlerinde iflas etmesinin en buyuk nedeni Nakit Akışını yönetememesi yada daha basit deyimiyle alacaklarını zamanında tahsil edememesidir.Dolayısıyla satış hacmi yada karlılık oranı ne kadar yüksek olursa olsun tahsilat yeteneği olmayan bir işletme yaşamını sürdürmesi mümkün değildir. Son zamanlarda fatura vadeleri ve çek vadeleri arasındaki fark gittikçe açılmaya başladı buda tahsilat yeteneğimizin azaldığının bir göstergesi.

 

ALACAK TAHSİLATI NEDİR?

Geciken ödemeler iş hayatının önüne geçilemeyen gerçeklerinden biridir. Euler Hermes alacak tahsilat hizmeti sayesinde müşterilerinizin gecikmiş ödemelerini takip etme zahmetinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Müşterinize mal ya da hizmet satmış ve fatura iletmiş olmanıza rağmen ödemeniz henüz yapılmadıysa merak etmeyin yalnız değilsiniz. Ne yazık ki bu durum günümüzün ekonomik koşullarında gitgide daha yaygın bir hal almaktadır.
Ticari alacaklar ortalama olarak bir şirketin aktif büyüklüğünün yaklaşık % 40’ını oluşturmaktadır. Şirketinize olan borçların ödenmemesi, kar marjınızı daraltacak, cironuzu, kredi puanınızı hatta şirketinizin itibarını kötü yönde etkileyecektir.
Alacak sigortası, şirketinizi sadece beklenmeyen şüpheli ticari alacaklara karşı korumakla kalmaz, aynı zamanda oluşabilecek birçok benzeri hasarı öncesinde fark etmenizi sağlayacak şekilde müşterilerinizin performansını izler ve değerlendirir. Profesyonel risk yönetimi sayesinde yeni pazarlarda yeni alıcılarla da güvenle ticaret yapmanızı sağlayarak ticaret hacminizi büyütmenize destek olacaktır.