Alacak Sigortası

Özlem Özüner, Ceo of Euler Hermes Turkey
Özlem Özüner, Ceo of Euler Hermes Turkey

Alacak sigortası, işinizi ticari alacaklarınızın ödenmemesi riskine karşı korur. Faturalarınızın ödenmesini sağlar, ticari faaliyetlerin getirdiği kurumsal ve siyasi riskleri garantili bir şekilde yönetmenizi sağlar.

Ticari bir alacağın ödenmemesine bağlı olarak ortaya çıkabilecek kayıpları karşılayan alacak sigortasının nihai amacı, faaliyetlerinizi büyük ölçekli kayıplardan korumak ve kârlı olarak büyümesine yardımcı olmaktır. Temel olan, şirketler, sektör ve ekonomik trendler hakkında güncel veriye sahip olarak bilgiye dayalı olarak müşteri kredibiliteleri hakkında kararları almak, kayıpların önüne geçmek veya asgariye indirmektir.

ÖDENMEYEN FATURALARA DAİR YETERSİZ BİLGİ

Tahsili bekleyen ticari alacaklar bir şirketin varlıklarının yüzde 35’i kadarını oluşturabilmekte, tahsil edilememeleri durumunda ise büyük zararlara hatta iflaslara neden olmaktadır. Müşterilerinizin ödeme gücüne dair yetersiz bilgi, tahsilat sıkıntısının temel nedenidir.

Bilgi birikimimiz, doğru müşteriyi, doğru piyasayı ve kredi limitlerini belirlememize yardımcı olmakta; ticari alacakların ödenmemesi riskini ortadan kaldırarak minimum seviyeye indirmektedir. Sonuç olarak, mevcut müşterilerinize daha çok kredi limiti tanımlayabilecek ve normal koşullarda daha riskli bildiğiniz yeni ve daha büyük müşterilere erişmeyi hedefleyen çalışmalarınızda çok daha güvenli bir şekilde hareket edebileceksiniz.

Müşterileriniz  zamanında ödeme yapmazsa, sigortalanmış faturaların bedelini size ödeyerek  alacak tahsilatı ile biz ilgileneceğiz.

Açık hesap  veya çekli çalışan bütün şirketler alacak sigortasından faydalanabilmektedir. Müşterilerimiz arasında her sektörden ve her ölçekten firmalar bulunmaktadır. Aralarında hizmet ve mal ticaretinin de yer aldığı birçok farklı sektörden firma, başarılı olmak için alacak sigortasından yararlanmaktadır.

ALACAK SİGORTASI ÖRNEK UYGULAMA

Bir şirketin kâr marjının %5 olduğunu düşünelim. Şirket müşterilerinden birinin 100.000 TL tutarındaki bir ticari borcunda gecikmeye düştüğünü varsayalım. Böylesi bir durumda firmanın ortaya çıkacak kâr kaybını telafi etmesi için2.000.000 TL tutarında ilave satış gerçekleştirmesi gerekecektir.

Ticari alacak sigortası, alacak hesaplarınızı tıpkı bir kredi risk müdürü gibi yönetmenize yardımcı olur ve tahsilat yapamamanız halinde zararınızı  tazmin eder.Tahsilatların verimli yapılmaması şirketinizi zayıflatır ve yatırım kapasitenizi de düşürür.

Ticari Alacak Sigortası Ne Şekilde İşler?

Bir ticari alacak sigortası poliçesi,bir sözleşmeden çok daha fazlasıdır. Poliçe ile, Euler Hermes  acentesi olarak sizin ortağınız veya risk danışmanınız haline geliyor ve faaliyetlerinizin başarısına katkı sağlıyoruz.

”Her gün 20,000’in üzerinde kredi limit talebi Hermes’e ulaşmakta olup, bunların %81’ini 48 saatin altında bir sürede işleme almaktayız.”

Sigortalı müşterilerinizin kredibilitelerini ve finansal durumunu analiz ederek kendilerine belirli bir kredi limiti tahsis ediyoruz. Bu limit, sigortalı müşterilerin ticari borçlarını ödememesi durumunda, ödemeyi garanti edeceğimiz miktardır.

İhtiyaç doğması durumunda, poliçe devam ederken, müşterilerinizden herhangi biri ile ticari işlem gerçekleştirmek için limit artışı talep edebilirsiniz. Müşterilerinizi sürekli olarak izlemeye devam ederken talebiniz doğrultusunda  limit artışına ilişkin riski değerlendirecek; ilave kredi limit talebini  onaylayacak ya da gerekçeli, net ve zamanında bir cevap ile reddedeceğiz. Ayrıca, çalışmak istediğiniz yeni bir müşteri için de kredi limiti talep edebilirsiniz.

Müşterilerinizin kredibilitesini  proaktif olarak izlemek bizim sorumluluğumuzdadır. Bunu, müşterileri ziyaret etmek, kamuya açık finansal bilgileri incelemek, aynı müşteriye satış yapan diğer müşterilerimizden bilgi almak, finansal bilgileri irdelemek ve geçmiş dönem ödeme performans raporlarını incelemek de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan firmalar hakkında bilgi derleyerek yapıyoruz.

Derlediğimiz bilgiler sürekli bir şekilde güncellenmekte ve güvenilir referanslarla kontrol edilmektedir. Elimizdeki datalar, müşterilerinizden birinin finansal bir sıkıntıyla karşı karşıya olduğuna işaret ediyorsa risk durumunu size hemen bildirecek, olası bataklarınızı azaltmak ve önüne geçmek üzere bir aksiyon planı oluşturmanıza yardımcı olacağız.

Alacak sigortası, ticari borçların ödenmemesinden kaynaklanan kayıpları telafi etmekle beraber, nihai hedefi şirketinizin öngörülebilir kayıplarının önüne geçmesine yardımcı olmaktır. Sigorta kapsamındaki bir müşteride batak yada kaybın ortaya çıkması durumunda, ilgili tutarı poliçenin kredi limiti dahilinde tazmin edeceğiz.

Başlıca Avantajlarımız

İflas rakamlarında %4 artışın görüldğü, genel olarak bir kredi daralmasının yaşandığı ve global durgunluğun hüküm sürdüğü günümüz piyasalarında, kredi yönetimi şirketinizin başarısı için her zamankinden daha da önemlidir.

Alacak sigortası faturalarınızın ödenmelerini garanti altına almaktan daha fazlasına yarar. Alacak sigortası aşağıda kısaca belirtilen avantajları ile faaliyetinizin başarısına katkıda bulunur.

İşinizin daha güvenli büyümesi

Alacak sigortası, yeni ve mevcut pazarlara girmeniz ve satışlarınızı artırmanız konusunda size güven verir. Açık hesap ile daha fazla satış yapma imkanı sunar. Açık hesap satış  yapabilme, özellikle ihracatçı firmalar açısından temel bir rekabet avantajıdır.

Derinlemesine müşteri bilgisi edinmek

Bilgi birikimimiz, doğru müşterileri belirlemenize ve firmanız için en iyi kararları vermenize yardımcı olmaktadır. Şirketinizin güven içinde büyüyebilmesi için, müşterileriniz, potansiyel müşterileriniz ve faaliyet gösterdiğiniz pazar hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizinle paylaşıyoruz. Risk bilgileri veri tabanımız, şirket bünyenizde müşteri kredi yönetimi faaliyetleriniz açısından paha biçilmez bir danışmanlık özelliğini taşımaktadır.

Optimize edilmiş risk yönetimi

Bir alacak sigorta poliçesi yaptıysanız, ödenmeyen borçlara bağlı kayıpları daha iyi kontrol altında tutabilir ve bataklara karşı korunabilirsiniz. Yeni pazarlar bulurken ve geliştirirken risklerinizi de asgariye indirebilirsiniz. Alacak sigortası, müşterilerinizin gecikmeye düşmesi durumunda dahi faturalarınızın ödeneceğine dair size garanti sunar. Bu, nakit akışınızın korunması açısından çok büyük önem taşımaktadır.

Daha iyi borçlanma ve finansman seçenekleri sunar

Alacak sigortasının sunduğu garanti sayesinde, daha iyi borçlanma şartları elde edebilirsiniz. Bazı durumlarda, çalıştığınız banka ya da ilgili  kredi kuruluşu, kredinizin uygunluk koşullarını alacak sigortası sayesinde geliştirecektir.Alacak sorunu olmayan firmalar çok daha kolay kredi bulacaktır.

Euler Hermes Kimdir ?

Dünyanın lider ticari alacak sigorta şirketi Euler Hermes, ticari işletmelerin yurtiçi  ve yurtdışındaki satışlarını güvenli bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlamaktadır.

100 yılı aşkın deneyim ve  finansal güç ile  desteklenen uzmanlığımız, sadece söylemimizle değil, icraatımızla da  dünya çapında müşterilerimizin güvenini kazanmayı başarmıştır. Faaliyetlerimizi, firmanızın uzun vadeli  hedeflerine başarıyla ulaşması için  sürdürüyoruz.
Sektörümüze liderlik eden deneyimimiz, doğru müşteriler seçmenize yardımcı olurken, alacak sigorta ürünlerimiz ticari alacaklarınızın teminatını oluşturmaktadır.

Alacak Sigortası” üzerine 2 yorum

  1. Finansal olarak bize gelen evraklarla sizinle nasıl çalışabiliyoruz bu konuda dönüş yaparsanız sevinirim

    1. Merhaba,

      Bize telefon ile ulaşabilirseniz veya iletişim bilgilerinizi iletirseniz ,bilgilendirmek isteriz.iyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir